Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları
Osman Akbaş
18 dakika okuma süresi

Hacamatın tarihi uzun yıllara dayanmaktadır. Bizlerde Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları başlıklı yazımızda hacamatın geçmişi ile beraber hacamat yaptıranların yorumlarını ele alacağız. Geçmişten günümüze bir çok kişi hacamat tedavisini tercih etmekte ve özellikle Peygamber efendimizin hacamatla ilgili hadislerinde veya hacamat kuran ayetleri ile ilgili araştırma yapan kişilerin karşılaştıkları bilgilerle müslümanlar arasında hacamat tedavisi daha popüler bir hal almıştır.

Çünkü peygamberimizin hacamatla ilgili hadisleri mevcut olmakla beraber peygamberimiz hacamatı önermiştir. Bizler de bu makalemizde özellikle hacamatın tarihi, hacamat nedir?, hacamatın zararları ve Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hacamat nedir ne için yapılır?

Öncellikle Hacamat Nedir? sorusu ile beraber hacamatın tanımına geçmek istiyoruz. Hacamat Peygamber(a.s) efendimizin tavsiye ettiği sağlık yöntemlerinden biridir. Peygamberimizin hacamatla ilgili hadisi ise şu şekildedir ;

Resulullah (sav) başından ve iki omuzu arasından hacamat olur ve: “Kim bu kandan akıtırsa, herhangi bir hastalık için, bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez!” buyururdu

Peygamberimiz hacamat yapmış mıdır? diye soranlar da aslında bu hadiste sorularının cevabını bulmaktadırlar. Görüldüğü üzere peygamberimiz de hacamat yapmakta ve onu tavsiye etmektedir. Peygamberimizin hacamat tavsiyesi de bir çok müslüman tarafından kabul görülüp bu tedavi sürekli yapılmaktadır. Peygamberimizin hacamatla ilgili sözlerinden dolayı müslümanlar arasında hacamat yaygın bir tedavi olarak tercih edilmektedir. Hacamat tedavisi hakkında detaylı bilgiler Hacamat Nedir Ne İçin Yapılır? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hacamat nedir?

Hacamatın tarihi aslında çok uzun yıllara dayanmaktadır. Geçmiş dönemlerden beri kullanılan bu tedavi yöntemi Kupa Terapisi olarak da bilinmektedir. Peki hacamat nedir? diye soracak olursanız Hacamat bir hekimin vücudunuzdaki kanları emmek için bir kaç dakika boyunca özel kaplar sayesinde bazı kesikler yapılarak yapılan bir tedavi işlemidir. Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları yazımızın devamında hacamatın iyi ettiği hastalıklar hakkında konuşmak istiyoruz.

Hacamat hangi hastalıklara iyi gelir?

Hacamatın iyi geldiği hastalıklar çoktur. Bazı kişiler hacamat migrene iyi gelir mi?, Hacamat sinüzite iyi gelir mi?, Hacamat kabızlığa iyi gelir mi gibi bir çok sorular sorup hacamatın iyi geldiği hastalıkları araştırmaktadırlar. Aslında hacamat bir çok hastalığa iyi gelmektedir. İnsanlar, ağrıya, yanmaya , kan öğretmene, zevke ve esenliğe yardımcı olmak ve bir tür derin masajı dahil olmak için bu tedaviyi uygulamaktadırlar. Bunun için hacamat kullanan kişiler hacamat hakkında yorumlar da bulunmuş ve hacamat tedavisinin etkisini belirtmişlerdir.

Kafadan hacamat yazıları

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat kan ve jiletle yapıldığı için aslında bir çok kişi tarafından korkulan bir tedavi olarak da görülür. Hacamat ağrıtır mı? diye soranlar için aslında yapılan çiziklerin pek büyük olmadığını ve bu nedenle pek ağrıtmadığını belirtmek isteriz. Hacamat nasıl yapılır? diye soranlar için ise aslında hacat bir neşter veya jilet yardımı ile deriye ince şekilde çizikler atılıp bardak, şişe veya bunlara benzer her hangi bir alet ile emme kesilen kısımdaki kanın emilip dışarıya akıtılması sağlanır.

Hacamat tedavisinde kullanılan bardak ve araçlar şunlardır :

 • Bardak
 • Bambu
 • Çanak çömlek
 • Silikon

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları hacamat tedavisi dindar kişiler dışında hacamat kullanan kişilerin yaptıkları yorumlar sayesinde moda haline gelmiş ve bir çok kişi bu tedaviyi uygulamaktadırlar. Hatta hacamat yaptıran ünlülerin varlığı da mevcuttur. Hacamatın tarihi eski Mısır, Çin ve Orta Doğu kültürlerine kadar uzanır. Dünyanın en eski tıp ders kitaplarından biri olan Ebers Papirüsü, eski Mısırlıların M.Ö 1.550’de hacamat tedavisini nasıl kullandıklarını anlatıyor.

Hacamat Türleri :

Aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı çukurlaştırma yöntemleri vardır:

 • Kuru
 • Islak

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları Her iki tür kupa sırasında da terapistiniz bir bardağa alkol, otlar veya kağıt gibi yanıcı bir madde koyup ateşe verecektir. Ateş sönerken bardağı baş aşağı tenin üzerine koyarlar . Bardağın içindeki hava soğudukça bir vakum oluşturur. Bu, kan damarlarınız genişledikçe cildinizin yükselmesine ve kızarmasına neden olur.

Kupa genellikle 3 dakikaya kadar yerinde bırakılır. Kupanın daha modern bir versiyonu, bardağın içinde vakum oluşturmak için ateş yerine kauçuk bir pompa kullanır. Bazen terapistler, masaj benzeri bir etki için cildinizde bir yerden bir yere hareket ettirebilecekleri silikon kaplar kullanırlar. Hacamatın yapıldığı bölgeler ve hacamat hakkında her türlü bilgi için Hacamat Nedir? Hacamat Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Hacamat nerelere yapılır?

Hacamatın yapıldığı bölgeler nelerdir? aslında hacamat bir çok alanda yapılmaktadır. Ama genellikle ağrının yapıldığı bölgelere hacamat çizikleri atılır. Bu çizikler çok ince olduğu için hacamat ağrı yapmaz. Hacamatta kulllanılan yöntemler genellikle bir birine benzer yöntemler olmakla beraber bu işi yapan her kes kendince farklı yöntemler denemektedir.

Hacamat hangi bölgelere yapılır? diye soracak olursanız aslında bunun pek bir kriteri olmasa da bazı önemli bölgeleri vardır. Örneğin baş ağrısı için hacamat olanlar genellikle baş veya göz çevresine çizik atmaktalar. Sinüzit için hacamat yapılan yerler veya migren için hacamat yapılan yerle aslında belirttiğimiz yerlerdir. Hacamat noktaları hakkında bilgiler için Hacamat Nerelere Yapılır?(Kimlere Yapılmaz?) makalemize bakabilirsiniz.

Hacamatın bilimsel kaynağı var mı?

Hacamat yapmak isteyen bir çok kişi hacamatın zararları olup olmadığını araştırıp Hacamatın bilimdeki yerini öğrenmek isterler. Bu tür kişiler genellikle Hacamatın bilimsel kaynağı var mı? sorusunu da beraberinde getirirler aslında hacamatın bilimsel olarak açıklamaları da mevcuttur.

Hacamat konusunda çok fazla bilimsel çalışma yapılmamıştır. 2015 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir rapor, akne, herpes zoster ve ağrı yönetimine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu, Artı Bir’de yayınlanan bir 2012 raporundaki bulgulara benzer . Avustralyalı ve Çinli araştırmacılar, hacamatla ilgili 135 çalışmayı gözden geçirdi. İnsanlar akupunktur veya ilaçlar gibi çeşitli hastalıklar ve durumlar için başka tedaviler aldıklarında, kupa terapisinin etkili olabileceği sonucuna vardılar, örneğin:

Hacamat tedavisinin iyi geldiği hastalıklar şunlardır :

 • Zona
 • Akne
 • Yüz felci
 • Servikal
 • Spondiloz

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları Ancak bu araştırmacılar, gözden geçirdikleri çalışmaların çoğunun önyargılı olabileceğini ve daha iyi çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

İngiliz Kupa Derneği, hacamat tedavisinin aşağıdakileri tedavi etmek için kullanıldığını söylüyor. Hacamatın bilimsel olarak kanıtlandığı iddia edilen bir diğer hastalık türleri de şunlardır :

 • Anemi ve hemofili gibi kan hastalıkları
 • Artrit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar
 • Doğurganlık ve jinekolojik bozukluklar
 • Egzama ve akne gibi cilt sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Migren
 • Anksiyete ve depresyon
 • Alerji ve astımın neden olduğu bronş tıkanıklığı
 • Varisli damarlar

Bunlar sadece bir iddia olmakla beraber tüm bunları destekleyecek bir araştırma yok. Ayrıca hacamat doktorları arasında yer alan Dr İbrahimin hacamatla ilgili bilimsel makalelerini kendi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

hacamat faydaları

Hacamatın Faydaları

1. Daha Hızlı Ağrı Giderici
Hacamat artrit, bel ağrısı vb. kaynaklı ağrıları hafifletebilir. Hacamat ile etkili bir şekilde tedavi edilebilen diğer ağrı türleri arasında baş ağrısı, migren, diş ağrısı, kas ağrısı, siyatik vb. bulunur.

Artrit ile, ilgili eklemlerle çukurlaştırma yapılır. Hacamat, kan dolaşımını ve hareket kabiliyetini artırır, bu nedenle romatizma, bel, boyun ve omuz tutulması gibi rahatsızlıklar için etkili bir tedavi yöntemidir.

2. Kronik Yorgunluk Sendromundan Kurtulun
Hızlı tempolu dünyamızda dinlenmek ve yenilenmek için çok az zaman var. Fiziksel olarak dinlenmek için zaman bulsak bile, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar vb. dijital dikkat dağıtıcılarla zihinsel olarak aşırı yükleniriz.

Bütün bunlar kronik yorgunluk sendromuna yol açabilir. Bu, uzun süredir devam eden bir yorgunluk şekli olabilir. Hacamat veya hacamat bu durum için etkili bir tedavi yöntemidir.

3. Akciğer Hastalıklarından Kurtulma
Hacamat kronik öksürük, astım, bronş tıkanıklığı ve plörezi gibi akciğer hastalıkları için etkili bir tedavidir.

4. Cildi Sağlıklı Tutmak
Genellikle cildinizin sağlığı, vücudunuzun içinde neler olduğunu doğrudan yansıtır. Hacamat cilt kan akışını iyileştirir ve böylece sağlıklı cilt için gerekli olan oksijen ve temel besinlerin tedarikini artırır. Ayrıca akne ve egzama, selülit gibi diğer cilt hastalıklarının tekrarını azaltmada yardımcı olur. Kupa tedavisi ayrıca kan akışını kolaylaştırmak için kan damarlarını genişletmeye ve ayrıca cilt yüzeyindeki toksik maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

5. Sindirim Sorunlarını Giderme Hacamat
Kronik stres, yetersiz beslenme veya bağışıklık sistemi tepkisinden kaynaklanan sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

6. İdrar Yolu Hastalıklarının İyileştirilmesi
Hacamat tedavisi böbrek taşı, idrar tutma, apse gibi idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Lomber bölgeye kaplar uygulanarak idrar retansiyonu tedavi edilir.

7. Bir Gevşeme Yolu
Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları Kupa aynı zamanda rahatlama sağlayan bir masaj şeklidir. Hacamat nedeniyle oluşan enerji ve kan akışı iyi bir rahatlama şeklidir.

8. Daha hızlı iyileşme
Kupayı stratejik olarak kullanmak, iyileşmeye ihtiyaç duyan belirli bölgelere kan akışını artırabilir. Artan kan ve enerji akışı daha hızlı iyileşmeye yol açacaktır.

Çoğu insan için kupa terapisi gerçekten harika bir deneyimdir. Hacamat için sayısız sağlık yararı vardır. Ayrıca, çok rahatlatıcı ve rahatlatıcı bir deneyim olabilir. Hacamatın yararları hakkında daha fazla bilgi için Hacamat Tedavisinin Faydaları Nelerdir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hacamatın zararları var mıdır

Hacamatın yan etkileri nelerdir?

Hacamatın yan etkileri var mıdır? diye soran kullanıcılarımız için her hastalık ve tedavinin yan etkisi olduğu gibi bunda da kişiden kişiye değişen yan etkiler olabilir. Hacamatın yan etkileri nelerdir? diye soracaksınız elbet. Bizler de sizin için hacamatın zararları olan konuları araştırıp paylaşmak istedik. Hacamat, eğitimli bir sağlık uzmanına gittiğiniz sürece oldukça güvenlidir. Hacamatın yan etkileri pek oluşmaz. Ancak bardakların cildinize temas ettiği bölgede hacamatın şu yan etkilerini görebilirsiniz :

 • Hafif rahatsızlık
 • Yanıklar
 • Çürükler
 • Cilt enfeksiyonu

Bardaklar ve ekipman kanla kontamine olursa ve hastalar arasında doğru şekilde sterilize edilmezse, hepatit B ve C gibi kanla bulaşan hastalıklar yayılabilir. Hacamat tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Hacamatın Yan Etkileri Nelerdir başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Hacamatın zararlı olduğu yaş grupları nelerdir?

Hacamat her yaş grubunda yapıldığı gibi aslında bazı yaş grupları ve kişilerde yapılmaması tavsiye edilmektedir. Bizler de Hacamatın zararlı olduğu yaş grupları nelerdir? başlığımız da hacamatın çocuklardaki zararları, hacamatın hamilelerdeki zararları veya çocuklar hacamat yapabilirler mi, hamileler hacamat yapabilirler mi gibi sorulara cevap vereceğiz.

Çoğu tıp uzmanının tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM) konusunda eğitimi veya geçmişi yoktur. Doktorunuz, hacamat gibi şifa yöntemleriyle ilgili soruları yanıtlarken temkinli veya rahatsız olabilir. Bazı TAT uygulayıcıları, yöntemleri konusunda özellikle hevesli olabilir, hatta doktorunuzun önerdiği geleneksel tıbbi tedavileri atlamanızı önerebilir.

Ancak tedavi planınızın bir parçası olarak hacamat yaptırmayı seçerseniz, kararınızı doktorunuzla görüşün. Her iki dünyanın da en iyisini elde etmek için durumunuzla ilgili düzenli doktor ziyaretlerine devam edin.

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları hacamat herkes için önerilmez. Aşağıdaki gruplar için ekstra dikkatli olunmalıdır:

 • Çocuklar. 4 yaşından küçük çocuklara kupa tedavisi uygulanmamalıdır. Daha büyük çocuklar sadece çok kısa sürelerle tedavi edilmelidir.
 • Yaşlılar. Yaşlandıkça cildimiz daha kırılgan hale gelir. Aldığınız herhangi bir ilacın da etkisi olabilir.
 • Hamile insanlar. Karın ve belinizi çukurlaştırmaktan kaçının.
 • Şu anda adet görenler.

Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız hacamat kullanmayın. Ayrıca, aşağıdaki durumlarda çukurluktan kaçının:

 • Güneş yanığı
 • Bir yara
 • Cilt ülseri
 • Yakın zamanda yaşanan travma
 • Bir iç organ bozukluğu
 • Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları

Hacamatın yaş gruplarına dağılımı hakkında bilgiler için Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Abdulkadir dilipak hacamat

Hacamat yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir çok kişi hacamat yaparken dikkat etmeden bu işlemi yapmaktalar. Oysa nasıl ki bir ameliyat için her şeyi araştırıp dikkat ediyorsak aynı şekilde hacamat içinde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hacamat yapılırken dikkat edilmesi gerekenler başlığımızda Hacamat yapılmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? sorusuna cevap olacak mahiyette bilgiler vereceğiz.

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları kupa tedavisi, hem geçici hem de kronik sağlık durumlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek, uzun süredir uygulanan bir tedavidir. Birçok alternatif tedavide olduğu gibi, gerçek etkinliğini tam olarak değerlendirmek için önyargısız yapılan kapsamlı çalışmaların olmadığını unutmayın.

Hacamat yapmayı denemeyi seçerseniz, onu mevcut doktor ziyaretlerinizin bir alternatifi olarak değil, bir tamamlayıcısı olarak kullanmayı düşünün.

Hacamat tedavisine başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları kupa uygulayıcısı hangi koşulların tedavisinde uzmanlaşmıştır?
 • Uygulayıcı hangi kupa yöntemini kullanır?
 • Tesis temiz mi? Uygulayıcı güvenlik ölçümlerini uyguluyor mu?
 • Uygulayıcının herhangi bir sertifikası var mı?
 • Hacamattan fayda görebilecek bir durumunuz var mı?

Herhangi bir alternatif tedaviye başlamadan önce, bunu tedavi planınıza dahil etmeyi planladığınızı doktorunuza bildirmeyi unutmayın. Hacamat yapılırken nelere dikkat edilir diyorsanız Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bezmialem hacamat

İstanbulda hacamat yaptıran hastanelerin sayısı fazladır. Peki en iyi hacamat yaptıran hastaneler hangisidir diye soracak olursanız bu kişiden kişiye veya doktordan doktora göre değişmektedir. Fakat hacamat yorumlarına baktığımız kadarıyla en iyi hacamat doktorlarının Bezmialem hacamat hastanesinde olduğunu söyleyen hastalar mevcuttur.

İstanbul dışında Ankarada hacamat yaptıran hastaneler veya Bursada hacamat yaptıran hastaneler de mevcut olabilir. Türkiyede hacamat yaptıran hastanelerin sayısı da oldukça fazladır. Bezmialem hacamat tedavisi daha steril bir ortamda gerçekleşmekte ve deneyimli doktorlar tarafından hacamat yapılmaktadır. Hacamat yaptıranlar genellikle bu hastaneyi de tercih etmektedirler. En iyi hacamat hastaneleri için Bezmialem Hacamat başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kabızlık için hacamat nereye yaptırılır

Hacamat, kanı ağır metallerden ve kirleticilerden temizleyen ve toksinlerden arındıran bir tedavidir. Ayrıca, bir Hacamat tedavisi sırasında cilt yüzeyine çekilen zehirli kanı ortadan kaldırarak sindirim sistemindeki iltihabı da azaltabilir. Karın bölgesinde sindirim sistemini iyileştirmeye ve güçlendirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacak belirli noktalar vardır. Hacamat kabızlığa iyi gelir mi sorusunun cevabı da hala tartışılmaktadır.

Ayrıca hastanın sağlıklı bir diyet sürdürmesi, yağlı ve yağlı yiyecekleri azaltması ve İrritabl Bağırsak Sendromu semptomlarını iyileştirmek için haftalık rutinlerine egzersizi dahil etmesi önerilir. Hacamat Kabızlık için Kabızlık İçin Hacamat Tedavisi Yapılır Mı? makalemizi de inceleyebilirsiniz

Sünnet olan hacamat bölgeler

Sünnet nedir? Sünnet peygamberimizin yapmış olduğu hal ve hareketlerdir. Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları başlıklı makalemizin devamında Peygamberimizin hacamat yöntemlerini sizinle paylaşacağımız. Böylece peygamberimiz nasıl hacamat yapmıştır hakkında bilgiye ulaşabilir ve peygamberimizin hacamat şeklini öğrenmiş olabilirsiniz. Peygamberimiz (sav) çeşitli hadislerde hacamatı tavsiye ederken iki kulak arkasından ve iki kürek kemiğinin ortasından hacamat yapılmasını emretmiştir. Bu bölgelerden hacamat yaptırmak sünnettir. Böylece hacamatın sünnet şekli nasıldır da öğrenmiş oldunuz. En iyi hacamat yöntemi de Hz. Muhammed (sav)’in sünnetine uymaktır.

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları Peygamberimizin tavsiye ettiği hacamat şekilleri aslında C-7 olarak da bilinmektedir. Sünnet olan hacamat yerleri aslında baş, omuz, kürek kemikleri ve kalp hizası, bel, kuyruk sokumu, ayak bileklerinin oluştuğu kısımlardır. Bir diğer sünnet olan hacamat şekli ise hacamatın yapıldığı günler olarak yer almaktadır. Buna hacamat altın günü denilmektedir. Peki hacamat altın günü nedir? hacamat altın günleri ne zamandır? Gelin bunları bir hadis çerçevesinde ele alıp paylaşalım.

Hacamatla ilgili Hadis-i Şerif’te 

“Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alacağı hastalığı görürse, sadece kendini kınasın. Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür. Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

Sünnet olan hacamat noktaları için ayrıca Sünnet Olan Hacamat Bölgeleri Nerelerdir? başlıklı makalemizi inceleyerek hacamat bölgeleri hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Mesane için hacamat

Hacamat tedavileri arasında idrarını tutmayanların hacamat ile tedavisi de yapılmaktadır. Hacamat mesane tedavisi olarak bilinen bu yöntem hacamat porstat tedavisi olarak kullanılır. Bizler Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları başlıklı yazımızda prostat için hacamat nereye yapılır sorularını araştırmaktayız. Bir sonraki makalemizde prostat için hacamat yöntemleri veya altını ıslatanlar için hacamat tedavisi gibi idrar yolları hastalıkları için hacamat tedavisi hakkında da bilgiler aktaracağız. Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları makalemize devam ederken idrar tedavisi için hacamat hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Hacamat idrar yolları hastalık belirtileri şöyledir :

 • İdrar yaptığımızda oluşan yanma ve sızı
 • Sürekli olarak idrara çıkma isteği
 • Kasık ve makat kısmında oluşan ağrılar
 • Hacamatın ateş, terleme ve yorgunluk tedavisi
 • Kusma ve bulantı
 • İdrar yaparken renk ve koku değişimi
 • Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrılar

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları

Hacamat faydaları hakkında bilgiler verdikten sonra makalemizin ana kaynağını oluşturacak olan hacamat yorumları kısmına geçebiliriz. Bir çok kişi hacamat olduktan sonra vücutlarında yaşadıkları değişimleri görüp çevresine anlattıkları için hacamat günden güne popüler bir tedavi yöntemi olmuştur.

Peki hacamat yaptıranların yaptıkları yorumlar nelerdir? hiç merak ettiniz mi veya çevrenizde hacamat yaptıran kişilerin yorumlarını hiç işittiniz mi? Sizlerde hacamat yaptırmışsanız veya çevrenizde hacamat yapan kişilerin yorumlarını duymuşsanız bunları yorum kısmında yazıp sitemizdeki kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Özellikle kafadan hacamat yaptıranların yorumlarını dört gözle beklemekteyiz. Kafadan hacamat yaptıranların yorumları hakkında detaylı bilgi için Kafa Hacamatı Yorumları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları Başlığına Yorum Yazmak için Tıklayın

Benzer Kullanıcı Yorumları:

https://kullaniciyorumlari org/kafadan-hacamat-yaptiranlarin-yorumlari html (67)