Teamviewer ile her bilgisayar masaüstünüzde olacak
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

İnternet dünyası insanları gerek görsel gerekse işitsel olarak bir araya getirmektedir. Birbirleri ile etkileşime geçen internet kullanıcılarının her türlü konuda yardıma ihtiyacı olabilmektedir. Günümüzde uzak masaüstü yöneticisi olarak adlandırdığımız programlar sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun bir bilgisayarı kontrol etmek mümkündür. Bu programların en fazla ilgi göreni ve en kalitelisi kuşkusuz teamviewer’dır. Teamviewer kullanıcının izin verdiği kişiye bilgisayarı tamamen açan bilgisayarın kontrolünü karşı tarafa bırakan bir yazılımdır. Karşı tarafın bağlanarak bilgisayarı kontrol edebilmesi için ID ve şifre olarak iki nümerik bilgiye ihtiyacı vardır. Bu bilgileri kısaca açıklayalım;

ID: Karşı bilgisayarın konumunu ve yerini gösteren bir nevi IP adresi olarak geçer.

Şifre: Genel olarak 4 haneden oluşan ve bilgisayara yetkisiz girişlerin olmaması için koyulmuş olan güvenlik adımıdır.

Kullanımı konusunda oldukça kolay olan teamviewer karşı tarafın bilgisayarı istediği gibi yönetmesine sizin verdiğiniz yetkiler çerçevesinde izin verir. Mouse’yi oynatmak, sistem dosyalarına ulaşmak bu yetkilerin bazılarıdır.

Kullanım şekli:

  • Teamviewer programını indirmek: Kullanacağınız işletim sisteminin çeşidine ve sürümüne göre farklı çeşitleri bulunan teamviewer birçok program sitesinde bulunur.  seçeneğinden indirebileceğiniz program küçük boyutlu olduğundan kısa zamanda indirilmektedir.
  • ID ve Şifre vermek: Bağlanacak olan kişiye bilgisayarınızın adresini ve kapı anahtarını iletmelisiniz. Her çalışmada farklı bir şifre yarattığı için teamviewer uygulaması kötü niyetli kullanılamamaktadır. İnternete bağlı olmanız ID ve şifreyi görmenize yeterli olacaktır. Eğer program ID ve şifre üretmiyorsa internet bağlantınızı kontrol etmelisiniz.
  • Bağlantıyı kapatmak: Teamviewer uygulamasını kapattığınız anda masaüstü yönetimini de sonlandırmış oluyorsunuz. Karşı taraf artık sizle hiçbir bağ kuramaz. Burada dikkat etmeniz gereken çok emin olmadıkça bağlantı sırasında dosya alış verişi yapmamak olacaktır.

Teamviewer indir seçeneğinden program indirildikten sonra güvenlik duvarlarının arkasında kurulur. Bu sayede uzak masaüstü programlarını virüs olarak gören güvenlik duvarları veya anti-virüs yazılımlarından kurtularak rahatlıkla çalışır. Bilgisayarınızın performansını etkilemeyen ve sistem tarafına aşırı yük yüklemeyen bir uygulama olan teamviewer kullanıcıların dosya transferleri yapabileceği bir yönetici uygulamasıdır. Yönetim ve uzaktan erişim konusunda programın yararlarını ancak denediğinizde net olarak görebilecek
http://www.indirshop.com/program/teamviewer.html

program indir