Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır?
Osman Akbaş
5 dakika okuma süresi

Hacamat kimlere yapılır sorusuna cevap niteliği taşıyan Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır? makalemizde hacamatla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Bu makalemiz sayesinde hacamat zararlı mıdır?, hacamatın zararlı olduğu yaş grupları, hacamat kimlere yapılır gibi bir çok soruya da cevap bulabilirsiniz.

Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır?

Hacamatın yararları ile beraber zararları da vardır. Zararları genellikle belli hastalıkta olan veya yaşlı olan kişilerde belirti göstermektedir. Örneğin kan değerleri bozuk olan birinin hacamat yapması da sağlık açısından araştırılması gereken bir konu arasında yer alır. Bizler Hacamatın zararlı olduğu yaş grupları var mıdır? başlıklı makalemizde hacamatın zararlarını ele alırken öncellikle hacamatın yararları konusu üzerinde durmaya çalışacağız.

Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır? Hacamat yaptırmak isteyen kişilerin hacamat yaptırmadan önce hacamatın yararları ve zararlarını iyi derecede araştırmalı ve bu araştırma neticesinde gerekirse bir doktor tavsiyesinin ardından hacamat yaptırmalıdır. Hacamatın sağlığa faydası bilimsel olarak da açıklanmıştır fakat bu tedaviyi olurken iyi bir araştırma yapıp öyle hacamat tedavisi yapmakta her zaman yarar vardır.

Hacamatın Yararları Nelerdir?

Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır? Genel olarak hacamat tedavilerinde yaş sınırı 2 yaş ve 65 yaş arasıdır.Bu yaş aralığında kişinin ve çocuğun hacamata engel herhangi bir sağlık sorunu yoksa her zaman hacamat yaptırılabilir.Endonezya,Malezya gibi ülkelerde bebeklere dahi hacamat yapılmaktadır. Kişinin ve çocuğun hacamata engel herhangi bir hastalığı yoksa ya da kansızlık gibi sorunu yoksa 2 yaş ve 65 yaş aralığındaki herkes hacamat kupa tedavisi yaptırabilir.

2 yaşından daha küçük yaşlardaki çocuklarda hacamat tedavisinin uygulanması kesin olarak yasak ya da zararlı olmasa da 2 yaşından küçük çocuklarda yaptırılmaması önerilmektedir. 2 yaşından sonra çocuklara yaptırılması daha garanti bir yöntemdir.

Küçük yaştaki çocuklarda alt ıslatma gibi problemleri büyük oranda tedavi eder. Hacamat tedavisi bebeklere yapılır mı? Çok sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Malezya, Endonezya gibi ülkelerde bazı bebeklere ;bebeklik dönemi huysuzluğu denilen, doğduğundan beri sürekli ağlayan ve huzursuz olan bebeklerin bu huzursuzluğunu ve ağlamalarını azaltmak için daha sakin bir bebeklik dönemi geçirilmesi amacıyla bebeklere hacamat tedavisi yapılır.

Hacamatın Zararları Nelerdir?

Ergen diye tabir ettiğimiz genç yaştaki bireylerde ergenlik bunalımları ve huzursuzluklarını giderir. Gençlerde ergenlik döneminde hipofiz bezinin çok çalışması sonucu yüzde görülen sivilcelenmeleri azaltır daha sağlıklı bir cilt görünümü sunar. Ayrıca gençlerin ergenlik döneminde sivilcelenmeler yüzünden yaşadıkları psikolojik sıkıntıları da engellemiş olur. Gençler açısından değerlendirilmesi gereken bir başka konu ise sınav stresi ve gelecek kaygısıdır.

Hacamatın Zararlı Olduğu Yaş Grupları Var Mıdır? Ülkemizde ergenlik çağı diye tabir ettiğimiz zaman dilimlerinde genellikle sınavlar gençler sınav stresleri ile boğuşur ve ders çalışma odaklı yaşar. Gelecek kaygısının yaşandığı bu dönemde de gençlerde şiddetli baş ağrıları ve boyun ağrıları görülür. Bu dönemlerde yaptırılan hacamat tedavisi gençler üzerindeki baskıyı ve bedensel ağrıları azaltarak kişiye daha sağlıklı bir sınav dönemi yaşama imkanı sunar.

65 yaşından büyük kimselerin hacamat tedavisi yaptırmasına şüpheyle bakılmasının sebepleri vardır. Öncelikle yaş ilerledikçe kişilerde ileri yaşa bağlı olarak bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır ya da ileri yaşlarda kişilerin vücut dayanıklılığı 65 yaşından sonra azalmaktadır bu sebeple 65 yaşından sonra kupa tedavileri yaptırmak isteyen kimseler kapsamlı bir muayene yaptırdıktan sonra hacamat yaptırabilirler. İleri yaşlarda Alzheimer ya da Demans..vb. gibi bir çok rahatsızlıkları önler ya da bu tarz hastalıkların daha da ilerlemesini yavaşlatır. Ayrıca yaşlılığa bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon, kolesterol gibi hastalıkları önleyerek daha sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirilmesini kolaylaştırmış olur.

Hacamatta Büyü Nasıl Anlaşılır

Peki hacamat tedavisi yapılabilen yaş grupları arasında hacamat tedavisinin zararları var mıdır? Hacamat kupa tedavisi sağlık alanında tamamlayıcı tıp yöntemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu geleneksel tıp yöntemlerinden biri olan hacamat kupa tedavisinin bu tedaviyi yaptıranlar üzerinde uzun vadede yararı vardır ancak akupunktur tedavileri gibi hacamat tedavisinin de yanlış uygulanması sonucu bazı zararlar ortaya çıkabilir.

İlk Hacamat Nereden Yapılır

Uygun fiyatlı hacamat kupa tedavilerini yaptırırken öncelikle dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır. Hacamat kupa tedavisini yaptırırken tedaviyi uygulayan kişinin bu konudaki eğitim durumunu sorgulamanız gerekmektedir. Kupa tedavilerini yaptıracağınız kişinin öncelikli olarak işini bilen, sertifikalı uzman olması gerekmektedir. Sadece sertifikalı olması yetmeyeceği gibi hacamat tedavileri alanında deneyimli biri olması da gerekir.

Hacamat kupa tedavilerini yapan kişilerin hacamat tedavileri alanında uzman olması gerektiğinin üzerinde durulmasının sebebi yanlış hacamat kupa tedavilerinin yapılması sonucu hacamat tedavisinin yararından çok zararının ortaya çıkmasıdır. Hacamat yapılan yerin sterilizasyonuna dikkat eden, steril malzeme kullanan, bu tedaviyi nereye ve ne şekil uygulayabileceğini bilen kişiler tarafından hacamat tedavileri yapılırsa hiçbir zararı yoktur.