Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan Yapı Kredi Bankası ile ilgili müşteriler yaşadıkları sorunları, şikayetleri , memnuniyetsizlikleri Bankacılık kategorisi altındaki Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı başlığı altında paylaşıyorlar. Siz de Yapı Kredi Bankası ile ilgili bir sorun yaşadıysanız aşağıdaki yorum bölümünden paylaşarak sesinizi duyurabilirsiniz. – Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı

Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı
Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı

Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı olarak öncelikle müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 444 numarasını arayarak oradaki müşterilerle şikayetlerinizi paylaşabilir ve sorunlarınızı giderebilirsiniz. Bu numaradan eğer sorunlarınızı halletmediyseniz Yapı Kredi Bankası genel müdürlük telefon numarasını arayarak sorunlarınızı iletebilirsiniz. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük Telefon Numarası ise 0 (212) 339 70 00 şeklindedir.

Bunların dışında bir de Yapı Kredi Bankası şikayet formu bulunuyor ki bu şekilde de ne kadar sürede yanıt alırsanız bu konuda bir şey söyleyemem. Ama bu şekilde de şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz. Yapı Kredi Bankası Şikayet Formu için linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Eğer bunlar da olmazsa kullanıcı yorumları sitemizde yapı kredi bankası şikayet hattı başlığı altında yorumlarınızı, şikayetlerinizi yazarak en azından diğer insanlarla paylaşımda bulunabilirsiniz. Siz de Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı başlığı altında yorum yazmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden görüşlerinizi paylaşmanız yeterli olacaktır.

Yapı Kredi Bankası Şikayet Hattı

Benzer Kullanıcı Yorumları:

yapı kredi şikayet hattı (111), yapı kredi şikayet (52), yapı kredi genel müdürlük şikayet (31), yapı kredi şikayet telefonu (29), yapı kredi şikayet hattı telefon (26), yapıkredi şikayet hattı (16)
260 Yorum

%d blogcu bunu beğendi: