Varta Akü Tüketici Şikayeti
Osman Akbaş
5 dakika okuma süresi

Akümden (Mutlu) memnun olduğum halde ve rekor gibi sekizinci yılı doldurmak üzereyken artık tedbir olarak yenilemek istedim ve normal olarak yine Mutlu düşünürken, aynı fiyat, üstelik 72 değil 74ah olduğunu görünce ve de isminden dolayı Varta’yı denemek istedim. Tabii kaş yapayım derken göz çıkaracağımı bilmiyordum :

Henüz ilk kullanımdan başlayarak zayıflık kendini belli etti fakat 2 yıl garantisi olduğu ve sonra iyice dolunca düzeleceği düşüncesiyle devam ettim kullanmaya.

İlerleyen zamanlarda gariplikler olmaya başladı: Uzun yol yapıp, parkedip, ölçtüğünüzde 13.20 V ‘lere kadar dolmuş göründüğü halde (Alternatörüm Gayet Sağlıklı) , 45 dk – 1 sa. sonra aracın yanına gelince park halinde ve üstelik alarm devrede değilken (elektrik sarfiyatı yokken) akü ikaz lambasını yanar buluyordum (İkaz Lambasında Herhangi bir Arıza Yok, normal göevini yapıyor: Voltaj 12.40 V (yani %50 doluluk oranı) ve aşağısına inince ikaz ediyor). Tabii aynı zayıflık ne kadar şarj olsa da akşam farların kısılıp açılmasından da belli oluyordu.

Önemle belirteyim ki aracımda herhangi bir sorun yok. Alternatör tam olarak 14 V üretiyor (yani hem araç üreticisinin hem de alternatör üreticisinin – Magneti Marelli- ve neredeyse tüm alternatör üreticilerinin fabrika çıkışı olarak ayarladıkları; kataloglarında da belirttikleri ideal voltaj). Herhangi bir kaçak yok. Bu sorunlar SEKİZ YILLIK , BİTİK AKÜYLE BİLE OLMUYORDU ve VARTA’YI ALIR ALMAZ BAŞLADI.

Ayrıca denemek için verilen servis aküsü (BAŞKA BİR MARKA) DAHA ESKİ OLDUĞU HALDE ve TAM 15 GÜN x 24 SAAT aracı HİÇ ÇALIŞTIRMADAN ve alarm devrede olarak yatırdığım halde onunla hiçbir sorun olmadı, ne ikaz lambası yandı ne deşarj oldu, 15. gün ilk basışta rahatça çalıştı.

Ayrıca Voltajın ne düzeyde olduğunu hergün aynı saatte ölçüp, kaydedip 15 günün sonunda servise belirttiğim halde; ve Varta yetkili servisi alternatörümün tam olarak rölantide 14V üretmekte olduğunu kendi cihazıyla da bizzat ölçtüğü, benimle beraber kendi gözleriyle gördüğü halde, hâlâ “azarlar gibi” “senin şarj dinamon !” diyebildi !!! Yeter ki yenilemesinler !!!

Ve ayrıca alternatörümü oto elektrikçisine söktürüp incelettim o da HEM SÖKMEDEN ÖNCE HEM SONRASINDA 14V ölçerek şarj sisteminde bir sorun olmadığını belirtti ve hatta ısrarıma rağmen hazır açılmışken alternatörün kömürlerini yenileme isteğimi dahi reddetti (onlar da zaten yeni ve gayet sağlam basıyorlardı, kendim de bizzat aldım, inceledim… )..

Durum buyken ve aracımda deşarj sorunu da olmadığı son derece açıkken (daha eski olduğu halde diğer marka ve eski bir servis aküsüyle 15 gün x 24 saat beklettim, her gün ölçüm yapıp not ettim, somut verilerle durumu ortaya koydum, hiçbir sorun olmadı, daha ne olsun?)

Neticede beni o kadar soğuttular ki, garantisi devam eden yepyeni aküyü gönüllü olarak servise bıraktım ve bu kadar beğeniyorlarsa servis aküsü olarak kullanmalarını söyledim. İşta Varta’nın müşteri memnuniyeti politikası ve gelinen nokta.. Garantiden vazgeçip başka marka eski aküye bile razı oldum, yeter ki Varta benden uzak olsun..

Şunu da açıkça belirteyim ki bunları yazmamın esas amacı insanları VARTA İSMİNE ALDANMAMALARI konusunda uyarmak, yoksa ürünü yenilemeyeceklerini biliyorum, çözüm beklentim de yok..

Hani kulüplerimiz sırf adından dolayı tonla para döküp bitik oyuncuyu getirir, sonra da gerçeği görünce “Yeter ki git” diyerek üzerine de bir o kadar para dökmeye bile seve seve razı olurlar ya !.. İşte o durum.. Yani parasından, garantisinden falan geçtim: Yeter ki Varta benden uzak olsun !..

Ezberlenmiş , daha karşıdan siz “selâm-un aleyküm” demeden yaygara: “Senin Şarj dinamon !” .. “Arabanda kaçak var, baktır !!” .. sonra siz istediğiniz kadar anlatın, baştan ezberlenmiş, bant kaydı…

Şimdi ister bunu “istisnai”; bir durum olarak değerlendirip gidin Varta alın, paranızla azarlanın, dertsiz başınıza dert alın; ister diğer yorumları da okuyarak (kendi sitesindekiler de dahil ama sayfa şikayet dolu olunca ortadan kaldırdılar: http://vartaaku.com/page2.php? ) Varta’nın Türkiye’deki çoğunlukla YATIK / ÜRETİM HATASI akülerinden kendinizi ve tanıdıklarınızı uzak tutun !

Ucuz-mucuz, en kötü bildiğiniz bir yerli akü bile daha iyi size garanti veriyorum: Evet, çabuk bitse bile hiç olmazsa aynı parayla 2 defa alır, 2 sene arayla taptaze akü kullanırsınız !

Son olarak değerli okuyanlara tüketici hakları açısından şu uyarıyı da yapmak istiyorum: Daha 2 yıl garantisi olmasını umursamayan, hiçbir şekilde ürünü değiştirmemeyi açıkça kendisine politika edinen ve Garanti belgesinde kaşesi olan firma: Karat Güç Sistemleri.. Aynı firma Delphi,Optima, Excide markalarını da maalesef temsil ediyor ve onlarda da aldıktan sonra sorun yaşadığınızda aynı muameleyi görmeniz muhtemel, ben uyarmış olayım… .. Son olarak; bizdeki Alman hayranları ve ezbere takım tutanlar Varta’yı hâlâ Alman sanıyorlar (ben de zaten ona aldandım).. yönetim merkezi Almanya’da bırakıldı, Johnson Controls isimli bir ABD şirketine geçti.. Fakat üretimde Almanya’yla bir ilgisi yok.. İşgücünün ucuz olduğu Meksika, Çek Cumh., Polonya, Çin vs..
___________________________________________________

Not: Şu an eski ve başka marka aküyle devam ediyorum; hiçbir konuda en ufak sorun yok.. (Buna inanmayacaksınız ama, denemek için şu anki akümle tam 30 Gün x 24 saat alarm devrede olarak arabamı yatırdım, hiçbir sorun olmadı)Ne hikmetse sadece Varta olunca oluyor…

Ama sakın unutmayın: ne olursa olsun; sorun daima sizin arabanızdadır !

bkz. : Ülkemizde Müşteri Memnuniyeti(Customer Satisfaction) denildiğinde ne anlaşıldığı… 🙂

Gönderen İsim/Mail: Ayvaz Aymaz / aaymaz@yahoo.com

varta-aku-sikayetleri