Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Gençlere yönelik devlet destekli programlara her geçen gün yenisi eklenmektedir. Günümüzde genç girişimcilere yönelik devletin desteklediği girişimcilik programları arasında Kosgeb yer almaktadır. Devletin sağladığı bu kolay avantajlardan ne yazık ki çoğu genç habersiz kalmaktadırlar. Bizler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başlıklı yazımızda Kosgebin genç girişimcilere sağladığı faydalı avantajlardan bahsedeceğiz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Genç neslin umudu haline gelen destek projlerine ilgi her geçen gün artmaktadır. Elinde pek bir sermayesi bulunmayan gençler iş yeri açmada destek bulmak için Kosgeb’e başvurular yapmak zorunda kalıyorlar. Peki uygulamalı girişimcilik eğitimi veren kosgebin destek kriterleri nelerdir?

Kosgeb’ten girişimcilik desteği almak için öncelikle bir ön eğitimden geçmek gerekiyor. Birkaç kurs eğitimi aldıktan sonra girişimcilik belgesi almaya hak kazanırsınız. Girişimcilik belgesini aldıktan sonra da bazı şartları kararlaştırdığınız da devlet destekli girişimcilik hibe desteğini alabileceksiniz. Peki kosgeb yardımıyla iş yeri açmak için nelere ihtiyaç vardır?

Kosgeb Girişimcilik Kursları

Kosgeb eğitim başvuruları eskiden bire bir işkur üzerinden yapılmaktayken son uygulama ile artık kosgeb başvurularınızı e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Bu başvuruların dışında uygulamalı girişimcilik eğitimi iki şekilde de yapılabilmektedir.

Birincisi Örgün Eğiyim denilen eğitim sistemi ile eğitimi tamamlayabilirsiniz. Örgün eğitim sisteminde okuldaki gibi bir sınıfta öğretmenler aracılığıyla en az 32 saat ders alarak eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

İkinci yöntem ise Kosgeb Uzaktan eğitim dediğimiz yöntemdir. Bu eğitim yöntemi de tıpkı Atatürk üniversitesinin yaptığı gibi uzaktan internet üzeri verilen derslerle eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde internetin bulunduğu her alanda telefon veya bilgisayarlarınızdan eğitiminizi alabilirsiniz.

Bu eğitim türlerinden istediğiniz şekilde eğitiminizi aldıktan sonra Geleneksel Girişimci Desteği programından artık yararlanabilirsiniz. Fakat Kosgeb’in Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ismiyle 2019 tarihi itibariyle vermiş olduğu İleri Girişimci Desteği eğitimi için muhakkak Uzaktan Eğitim programıyla alacağınız eğitim için tüm derslere girip akabinde Sertifika Talep Et kısmından Sertifikanızı almanız gerekmektedir.