Steve Jobs’un Yatırım Hayatı
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Steve Jobs başarıya ulaştığı yolda asla kendini tanıtma ihtiyacı hissetmedi. Sadece Apple Computer’ın kurucu ortaklarından ve Pixar Animation Studios gibi şirketlerin yeniden icat edilmesinin arkasındaki beyinlerden daha fazlasını hedefliyordu. Jobs’un yaratıcı dehası, bilgisayar endüstrisinin dönüşümüne öncülük etti ve iMac gibi devrim niteliğindeki ürünleri tanıttı. Fakat çoğu kahraman gibi, onun yolculuğunda da sıkıntı ve çöküş olmadan olmuyordu. Her yükseliş ve düşüş İşlerin işleri tersine çevirmesi ve sektörü daha büyük fırsatlara taşıması için bu düşüler bir fırsattı.

Steve Jobs’un Yatırım Hayatı

Jobs’un teknoloji endüstrisindeki asıl girişimi 1976 yılında Steve Wozniak ile Apple Computer’a başladığında başladı. Ne yazık ki, Jobs’un ürünü vaktinden önceydi ve Apple şirket adına Jobs’u kaldırmıştı. NeXT’yi kurmak için Apple’dan ayrıldı ve ardından daha sonra Pixar Animation Studios’a dönüştürmek için George Lucas’ın şirketini satın aldı. Aradan kısa bir süre geçince 90’lı yıllarda Apple’a geri dönecekti. 2011 yılında pankreas kanserinden vefat etti, ancak mirası teknoloji ortamını etkilemeye devam ediyor.

Steve Jobs Hayatı

Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco, California’da doğdu. Biyolojik ailesi, Wisconsin Üniversitesi’nde iki yüksek lisans öğrencisi idi. Babası siyaset bilimi dersi verirken, annesi bir konuşma terapistiydi. Her ikisi de Steve’e evlat edinme için vazgeçmeye karar verdi; Clara ve Paul Jobs isimsiz bebeği evlat edindiler. Babası Paul bir Sahil Güvenlik usta ve makinist iken, Clara bir muhasebeci idi. İşler, şu anda Silikon Vadisi olarak bilinen Kaliforniya’daki Mountain View bölgesinde büyüdü.