Starbucks Girişimcilik Hikayesi
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Girişimcilik hikayelerini anlatmaya devam ederken bugün Starbucks Girişimcilik Hikayesi başlıklı yazımızla sizlerleyiz. Bu yazımızda bildiğiniz üzere global anlamda bilinen Starbuck firması hakkında bilgiler verip, starbucksun kuruluş hikayesini konuşacağız. Starbucks dünyada bilinen en ünlü kahve satışı yapan cafe firması olarak bilinmektedir. Kısa sürede büyüyüp devasal hale gelen ve büyük hisselere sahip olan bu firmanın girişimcilik hikayesini merak etmiyor musunuz? O zaman buyrun yazımızı okumaya devam edin..

Starbucks Girişimcilik Hikayesi

Howard Schultz tarafından kurulan bu firma kısa sürede kahve severlerin uğrak yerleri haline gelmiştir. Gençlik dönemlerinde bir kahve dükkanında pazarlamacı olarak çalışan Howard Schultz ticaret amaçlı Milan’a yaptığı seyahatte bu şehirdeki küçük kahve dükkanlarından baya etkilenip böyle bir fikirle bir yer açmayı amaçlamıştır. Abd’ye döndüğünde bu fikri çalıştığı iş yeri sahibine önerip hayata geçirmişlerdir. Başlangıçta bir pilot şube açarak fikri hayata geçirmişler fakat daha sonra bu pilot şubeden beklenen etkiyi alamayınca farklı şubeler açamayıp Howard ile patronu arasında bir gerginlik çıkarak işinden istifa etmiştir.

Howard istifa ettikten sonra bu fikri hayata geçirerek kendi şirketini kurmuştur. Şirketi kurmaya çalıştığı dönemlerde eşi hamile olduğu için beklenen maddiyatı bi türlü toparlayamamıştır. Böyle bir çıkmazda olduğu sırada daha önce çalıştığı yerdeki kişiler kendisine yardımcı olarak gerekli yatırımı sağlamışlardır. 1988 Yılında şirketin tüm hisselerini Howard satın almıştır ve günümüzde şuan devasal bir firma haline gelmiştir.