Sosyal Girişim Nedir?
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

istihdamın artmasıyla beraber sosyal girişimcilik hakkında arayışlara giren iş verenler bu konu hakkında detaylı şekilde bilgi elde etmek isterler. Sosyal Girişim Nedir? sorusuna cevap vermek amaçlı bizlerde bu makalemizde sosyal girişim nedir?, sosyal girişim yöntemleri yani kısaca sosyal girişim hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Sosyal Girişim Nedir?

Sosyal girişim, iş yeri açıp kar elde etmek isteyenlerin ilk uğrak alanlarından biridir. Sosyal girişimde temel amaç kar elde etmektir. Ve kazanılan kar da topluma fayda vermek amaçlı dağıtılmaktadır. Yani toplumun daha iyi hizmet etmesi, daha iyi yerlere gelmesi için bir sosyal vakıf görevini üstlenmektedir.

Toplumda bilinen olaylardan biri de firmalar genellikle kar elde edip bu karı da ortaklarına dağıttığı söylenilir. Şirketlerin sadece ticarethane yeri olduğu ve topluma faydalı işlerin ise sadece devlet veya çeşitli vakıflar aracılığıyla yapıldığını ve şirketlerin topluma faydalı işlerden uzak olduğunu düşünürüz. İşte bu düşüncenin oluştuğu yerde devreye sosyal girişimcilik girer ve bu düşünceyi tümüyle çürütür.

Sosyal girişimcilik daha çok gençler arasında takip ediliyor olsa da gençlerin dışında her kesim tarafından da takip edilmektedir. Büyük firmalar sosyal girişimcilik sayesinde gençlere sağladıkları bursların yanında yaşlı veya orta kesime de maddi anlamda yardımcı olup toplumsal yardım sağlamaktadırlar.