Sıvı Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir?
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Son dönemlerde diyet programları sıklıkla takip edilen sağlık programları arasında yer almaktadır. En çok kullanılan diyet programları arasında ise katı diyet, sıvı diyet ve bu ikisinin karışımı olan diyet programı yer almaktadır. Peki Sıvı Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir? diye hiç kendinize soru sorup sıvı diyetinin faydalarını merak ettiniz mi? Eğer sizlerde kilo almak, kilo vermek veya vücudun sağlığı için diyet yapmayı düşünüyorsanız bu yazımızda sıvı diyeti hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sıvı Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vücudu zararlı toksinlerden arındırmasıyla bilinen sıvı diyeti en çok kullanılan diyet programları arasında yer almaktadır. Katı diyetin aksine sıvı olarak tüketilen bu diyet programı içerisinde sebze ve meyve sularını barındırmaktadır. Sağlıklı ve faydalı çeşitli sebze ve meyvelerle yapılan bu diyet programı düzenli şekilde kullanılması halinde olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Genellikle kilo vermek için tercih edilen bir diyeti olduğu halde sıvı diyeti birçok sağlık sorunun çözümü için kullanılabilmektedir.

Sıvı diyeti sadece meyve ve sebzelerden oluşmaz. Bununla beraber çeşitli baharatlarla da sıvı diyetinin uygulanması mümkündür. Yalnız sıvı diyetinde sıklıkla kullanılan besinler arasında süt, ayran, kefir gibi faydalı içecekler ile suda kolayca çözünebilecek diğer karışımlar kullanılabilmektedir.

Sıvı diyetinde kullanılan meyve ve sebzeler genellikle A ve C vitaminleri ile potasyum minarelleri açısından zengin olup kalp/damar ve diyabet hastalıklarına iyi gelen besinlerden oluşmaktadır. Bu besinler düzenli şekilde kullanıldığında sadece kilo almanın dışında kalp, damar ve insan vücudundaki birçok organa fayda vermektedir.