Sanayi, Turizm ve Eğitim Şehri Kayseri
Osman Akbaş
3 dakika okuma süresi

Sanayi, Turizm ve Eğitim Şehri Kayseri – Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Türklerin mesken tutuğu tarih boyunca Anadolu’nun en önemli merkezlerinden biri olma özelliğini elinde tutmuş olan günümüzde Ankara’dan sonra İç Anadolu’nun 2. en büyük, nüfus yoğunluğu olarak en kalabalık 7. ili olan her yıl binlerce turistin akın ettiği, gelişmiş ancak kültüründen taviz vermemiş bir sanayi şehri.

Kısaca Kayseri…

Kayseri’nin kendine has birçok özelliği gelmektedir. Öncelikle yaz-kış her mevsimde yapabilecek bir aktivite bulabileceğiniz Erciyes Dağı Kayseri’nin en önemli varlığıdır. Ülkemizin önemli bir kayak merkezi olan Erciyes’te kıs aylarında Alp disiplinli kayak, snowboard (kayak sörfü), telemark (dönüş kayağı), serbest stil kayak yapabilir. Yaz aylarında ise; tırmanma, dağ yürüyüşü, İskandinav yürüyüşü, paraqliding (uçurtma), paraşüt, at sırtında gezi, yaz toboggan (kızak) yolu, uçurtma sörfü, oryantiring, kampingler, dağcılık, of-road, motokros, dağ bisikleti, paintpall, crossgolf ve okçuluk yapabilirsiniz.

Kayseri’de ününü tüm dünyaya duyurmuş olan Bünyan el dokuma halıları kök boya olarak üretilmeye devam etmekte olup özellikle Avrupa ve Amerika tarafından büyük rağbet görmektedir. Soğanlı bez bebekleri de Kayseri’den alınacak önemli hediyeler arasındadır. Tabi ki pastırmanın merkezi Kayseri pastırmasını unutmak mümkün değildir. At üstünde giden Orta Asya Türk’lerinin özel bir karışımla hazırladıkları pastırma geleneği günümüzde en orijinal hali ile Kayseri’de üretilmeye devam etmektedir. Kayseri pastırmasının ünü de her yere yayılmıştır. Ayrıca Kayseri sucuğu ve Kayseri mantısı da tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Kayseri Resimleri 2014
Kayseri Resimleri 2014

Sanayi, Turizm ve Eğitim kenti

Kayseri bu gün ülkemizin önemli bir sanayi merkezidir. Ülkemizdeki en büyük serbest sanayi bölgesine sahip olan Kayseri buradan tüm dünyaya yaptığı ihracatlar la ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Turizm bakımından Erciyes dağının dışında şehirde görülmeye değer birçok müze, tarihi yapıtlar, mezarlıklar ve kültürel değerler bulunmaktadır. Ayrıca şehirde iki devlet iki de vakıf üniversitesi bulunmaktadır.

Kayseri eğlencenin de merkezi

Kayseri sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanında kentleşme yönünden de oldukça güzel ve mükemmel bir altyapıya sahip ilimizdir. Kayseri de zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacağınız birçok etkinlik ve gezilecek yer bulabilirsiniz. Eğlence ve güzel zaman geçirmek için yeterince fazla imkana sahip olan Kayseri satılık daire çeşitleri ile de göz kamaştıran illerin başında gelmektedir. Emlak sektöründe oldukça güçlü firmaların iş yaptığı Kayseri’de gönlünüze göre satılık ve kiralık daire mutlaka bulabilirsiniz. Dileyenler için müstakil ev olanaklarının da oldukça fazla olduğu Kayseri gerçekten de yaşanılacak illerimizin ilkleri arasındadır.

Netice olarak Kayseri her yönü ile insanı kendine çeken, yerlisinin kendisinden asla vazgeçmediği, aldığı göçlerle de gelenleri kendine bağlayan müstesna şehirlerimizden birisidir. Doğasıyla, gezilip görülecek yerleriyle, yemekleri, türküleri ve sanat eserleri ile özünden kopmamış bir Anadolu kenti olan Kayseri sahip olduğu değeri fazlasıyla hak eden bambaşka bir ilimizdir. Kayseri’de yaşayanlar veya Kayseri’ye dönecek olanlar Kayseri satılık daire ilanları için sitemizden gerekli yardımı alabilirler. Siz de Kayseri satılık daire ilanları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

http://www.evkolay.net/satilik-daire/kayseri