Rahat bir Gebelik için Evde Egzersiz Yöntemleri
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Rahat bir Gebelik için Evde Egzersiz Yöntemleri – Biliyorsunuz ki hamilelik döneminde anne adaylarını görünümsel değişiklikler bekliyor. Gerçi ilk aylarda pek belli olmasa da 2-3 ay sonra kilo almalar ve bir takım değişiklikler kendini gösterecektir.  Bu değişimler, ilk üç ayda yaşanan bulantı ve kusmalarla 20′nci haftadan itibaren beliren karın büyümesi, gelişen bel ve kasık ağrılarıdır. Bu değişimleri anne adayları, sağlıklı bir psikoloji, düzenli bir beslenme ve sporla kolaylıkla aşabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez hamilelikte spor yapmanın faydalarını anlattı.

KİLO VERMENİZİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Araştırmalara göre, spor yapan anne adayları yapmayanlara göre 7 kilo daha az alıyor. Kuvvetli karın kasları ve güçlü pelvik taban sayesinde normal doğumdaki ağrılara annenin itici gücü de eklenince rahat normal doğum kaçınılmaz hale geliyor. Gebeliğin 3′üncü trimesterinde rastlanan ani bebek ölümü, yüksek doğum ağırlığı gibi riskler taşıyan gebelik şekeri riski spor yapanlarda %27 daha az.

SIVI TÜKETİMİ ŞİKAYETİ AZALTIYOR

Anne adayları gebelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesi nedeniyle kabızlık ve buna bağlı gelişen hemoroitlerden şikâyetçi. Düzenli yapılan egzersiz ve sıvı tüketimi bunun gibi şikâyetleri büyük ölçüde azaltmakta.

ÇOK ENERJİ YÜKSEL NORMAL

Gebelik boyunca çizgi film izlerken ağlayan anne adayları sıkça görülür. Düzenli yapılan spor anne adaylarının psikolojisi üzerinde olumlu etki yapar.

SEZARYENE GEREK KALMAZ

Düzenli yapılan yoga, pilates ve esneme egzersizleri pelvik tabanı, relaksin denilen bir hormon aracılığıyla gevşetir ve bu sayede sezaryen doğum olasılığı azalır.

ÖDEMİ ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

Hamileliğin son döneminde vücutta dolaşımda gelişen birtakım hormonal etkilerden dolayı bacak şişmeleri olmaktadır. Düzenli egzersizle bu durum önlenebilir.

RAHAT UYKU ÖNEMLİ

Gebeliğin son döneminde gelişen uykusuzluğa, yapılan düzenli egzersizin olumlu etkisi olduğu kanıtlandı. Uyku düzenine dikkat edin.

HANGİ TİP EGZERSİZ

Yürüyüş, yüzme, pilates, fitness ve yoga gibi aktiviteler hamilelik sürecinin rahat geçmesini sağlıyor, doğumu kolaylaştırıyor.

NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Egzersiz esnasında en önemli noktalardan biri düzenli ve yeterli miktarda sıvı alımıdır. Erken doğum tehdidi, vajinal kanama, hipertansiyon, çoğul gebelikte düşük tehdidi ve plasentanın yerleşim anomalisi gibi riskli durumlar mevcutsa egzersizden kaçınılmalı. Sağlıklı gebelik dönemi spor yapan anne adayları için daha rahat geçer. Türkiye’de spor yapan bilinçli yeni nesiller için öncelikle spor yapan ebeveynlerin yaygınlaşması gerekiyor.