Önemli Bir Girişimci Elon Musk Kimdir?
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk hakkında bilgiler vereceğimiz Önemli Bir Girişimci Elon Musk Kimdir? başlıklı makalemizde Elon Muskun serveti başta olmak üzere birçok konuya değineceğiz. Elon Musk adını daha önce duymuş insanlar olduğu gibi, bu ismi Türkiye ziyareti sonrasında duymuş olan pek çok insan var. Özellikle Instagram üzerinden yaptığı Anıtkabir paylaşımları ile Türk insanının ilgisini çekmeyi başardı.

Bu paylaşımlara elbette ki “mutlaka bir çıkarı vardır” şeklinde şüpheci bir yaklaşımla bakmak doğru olmaz. Ancak Elon Musk’ı tanıyanlar büyük kitleleri nasıl idare edebildiğini de çok iyi biliyorlar. Elon Musk bu tarz paylaşımlarını gittiği her ülkede, o ülkenin önemli değerleri için sıklıkla yapmakta. Bu sayede de insanların taktirini toplamakta.

Önemli Bir Girişimci Elon Musk Kimdir?

Elon Musk kaç yaşındadır? 1971 yılında Güney Amerika’da doğuyor. Henüz 10 yaşında dönemin ünlü Commodore 64 bilgisayarı için bir oyun programlayarak bu oyunu 500 dolara bir dergiye satıyor. Musk’ın ilk girişimcilik hamlesi olan bu olaydan sonra Musk annesiyle birlikte Kanada’ya yerleşiyor. Annesi Kanadalı olduğu için Kanada vatandaşı oluyor. Üniversite eğitimini Fizik alanında tamamlayan Musk, Amerika’ya Doktora yapmak için taşınıyor.

Bütün bu olayların arasında Musk’ın girişimciliği her dönem devam ediyor. 1995 yılında internet üzerinden kurduğu Zİp2 sayesinde insanları dikkatini çekti. Zip2 projesini oldukça yüksek bir paraya satarak, Paypal şirketini kurdu. Paypal kısa süre içinde internetin en çok kullanılan ödeme metotlarından bir tanesi oldu. 2000 yılına gelindiğinde Paypal’ı çeşitli anlaşmazlıkları yüzünden satma kararı aldı. Tam tamına 165 milyon dolara sattığı Paypal sayesinde büyük bir servete sahip oldu.

Elon Musk Serveti Ne Kadardır?

Paypal’ın satışından bu zamana kadar geçen zamanda Elon Musk ‘ın içinde bulunduğu girişimlerin haddi hesabı yok. 2003 yılında Tesla Motors’a ortak olarak dahil oldu. 2008 yılında ise bu şirketin CEO’luk görevine geçti. Elon Musk aynı zamanda uzay çalışmaları ile de yakından ilgileniyor ve bu konuda da çeşitli yatırımlar yapmaya devam ediyor.