Nasıl Bir Laptop Almalıyım? İş ve Okul İçin Laptop Özellikleri
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Teknolojinin günden güne artmasından dolayı artık çoğu insan kendi işlerini bilgisayar üzerinde halletmektedirler. Ve bilgisayarlar artık eskisine nazaran hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadırlar. Bugün Nasıl Bir Laptop Almalıyım? İş ve Okul İçin Laptop Özellikleri başlıklı makalemizde özellikle okul dersleri için alınacak laptop modelleri ile iş için alınacak laptop özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece okulda kullanacağınız bilgisayarınızın ne tür özellikleri kapsayacağını ve bu tür bilgisayarın özelliklerini de öğrenebileceksiniz.

Nasıl Bir Laptop Almalıyım? İş ve Okul İçin Laptop Özellikleri

Laptop bilgisayarların özelliklerine geçmeden önce bu tür bilgisayarların hangi alanlarda kullanacağını öncellikle bilmemizde yarar vardır. Zira sadece microsoft programları için bilgisayar kullanan biri ile bir oyun tutkununun kullanacağı bilgisayarlar arasında dağlar kadar fark vardır. Veya çeşitli video edit programlarını yaparken de kullanılan bilgisayarın özelliklerinin de çok iyi olması gerekmektedir.

  • Ev İçin Kullanılacak Laptop Özellikleri

Ev bilgisayarları en düşük özellik isteyen bilgisayarları kapsamaktadır. Zira bu tür bilgisayar sadece yazı yazmak, haber takip etmek gibi basit işlemleri kapsadığı için bu tür bilgisayarların yüksek ram veya işlemci hacmine ihtiyacı yoktur. Basit özellikteki bir laptop bile bu tür özellikleri kapsayabilecektir.

  • İş için laptoplar

En yüksek özellik isteyen bilgisayarlar arasında iş ve okul bilgisayarları yer almaktadır. Zira işyerlerindeki veya okullardaki bazı programlar yüksek cpu ile ram hacmi gerektirmektedir. Örneğin video düzenleme programlarından biri olan After Effect programının render işlemi için 2Gb ram özellikli bir bilgisayar yetersiz kalacak ve bilgisayarın çökmesine bile neden olabilecektir. Bu nedenle iş ve okul için bilgisayar almaya çalışırken muhakkak yüksek boyutta özellikler barındıran bilgisayarlar tercih edilmelidir.