Microsoft’un Yatırım Hikayesi
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Microsoftun kurucusu olan Paul Allen ile Bill Gates, 1975’te, Altair 8800’ü gösteren, Ocak ayındaki Popular Electronics’teki bir ilke adım attıp çeşitli araştırmalar ayoğunlaştılar. Gates, yeni mikrobilgisayarın yaratıcıları olan MITS ile, kendilerinin ve başkalarının platform için bir BASIC yorumlayıcısı üzerinde çalıştıklarını bildirmek için bağlantı kurdu. Gates ve Allen’ın yazılı bir kodu yoktu, MITS’nin ilgisini ölçmek istediler. MITS başkanı ile bir araya geldiler ve bir minibilgisayar ve daha sonra da BASIC yorumlayıcısını göstermek için birkaç hafta içinde bir Altair emülatörü geliştirdiler. Gösteri, tercümanı Altair BASIC olarak dağıtmak için MITS ile anlaşmaya varılan bir başarıydı. Paul Allen, MITS’ye dahil edildi ve Gates, Harvard’ın 1975 Kasım’ında Allen’la çalışmasına izin vermedi. Bir yıl sonra kısa çizgi bırakıldı ve 26 Kasım 1976’da Microsoft’un ticari ismi Microsoft oldu. kayıtlı.

Microsoft’un Yatırım Hikayesi

IBM, yeni IBM PC için bir BASIC tercümanı yazmak üzere Microsoft’a başvurdu, Gates bir işletim sistemine ihtiyaç duydukları için onları Dijital Araştırma’ya yönlendirdi, ancak tartışmalar iyi gitmedi. Bu nedenle IBM temsilcileri görüşmeler hakkında Gates ile konuştu ve PC’ye benzer bir donanıma benzer bir işletim sistemi olan SCP’ye ait 86-DOS’u kullanmayı önerdi. Microsoft, özel bir lisanslama aracı olmak üzere SCP ile bir anlaşma yaptı ve daha sonra 86-DOS’un tam sahibi oldu. İşletim sistemini PC’ye uyarladıktan sonra Microsoft, bir kereye mahsus olmak üzere 50.000 ABD Doları karşılığında IBM’e PC DOS olarak teslim etti.

MS-DOS satışları Microsoft’u sektörde önemli bir oyuncu yaptı. IBM’in işletim sistemindeki işletim sistemi adına rağmen, basın hızla Microsoft’u yeni bilgisayarda çok etkili olduğunu belirtti. Bilgisayar, sektördeki bir uzman tarafından “Gates bilgisayarı” olarak çağrıldı. Şirket 25 Haziran 1981’de yeniden yapılandırıldı, Gates başkan ve yönetim kurulu başkanı oldu.

Microsoft, 20 Kasım 1985’te Microsoft Windows’un ilk perakende sürümünü başlattı ve OS / 2 adında ayrı bir işletim sistemi geliştirmek için IBM ile bir anlaşma yaptı. IBM ve Microsoft, yeni sistemin ilk sürümünü başarıyla geliştirdi, ancak yaratıcılıkları nedeniyle ortaklıkları kötüye gitti.

Microsoft o zamandan beri büyüyor. Yazılım ve donanım ürünleri genişleyen Windows işletim sistemi, Microsoft Office Paketleri, Office 365, Xbox, Bing, Hotmail, liste devam ediyor. Her şey ilk fikirle başladı ve sonra bunun üzerine inşa ettiler.

1975’ten bu yana Microsoft, yazılım pazarında hakimiyete sahip olduğundan, çoğu şirkette Windows yazılımı kullanılmaktadır. Sürekli değişimin hızına ayak uydular ve bu yüzden dünyadaki 1 numaralı yazılım şirketi olarak kalmaya devam ediyorlar.