Melek Yatırımcı Nedir?
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Son günlerde starbucksların artmasıyla Melek yatırımcı kavramı da popüler hale gelmiştir. Bizler Melek Yatırımcı Nedir? başlık makalemizde Melek Yatırımcı Nedir?, Melek Yatırımcı Nasıl Olunur? ve Melek Yatırımcı Bul gibi konulara değineceğiz. Ülkemizdeki girişimcilerin en büyük sorunlarından bir tanesi, fikirlerini gerçek hayata geçirmek için finansal problemler yaşamalarıdır. Girişimcilik fikriniz çok yaratıcı olabilir. Ancak bu fikrinizi kazanca dönüştürebilmeniz için desteğe ihtiyacınız olabilir.

Melek Yatırımcılar bu nokta girişimciye destek olmak amacıyla, onlara her türlü desteği sağlıyorlar. Bu destek, işletmenin kuruluşundan önce, kuruluş aşamasında ya da kuruluşundan sonra olabiliyor. Buradaki asıl amaç işletmenin tutarlı bir şekilde büyümesini sağlamak ve kendi kulvarındaki diğer işletmelerle rekabet edebilir bir durma getirmek. Melek Yatırımcılar, bir tek kişi olabildikleri gibi bir kuruluş da olabilir.

Melek Yatırımcı Nedir?

Riskli ancak güçlü bir büyüme potansiyeli taşıyan işletmeler finansman desteği sağlamak amacıyla melek yatırımcılarla görüşebilirler. Melek Yatırımcılar, girişimcilere sağladıkları desteklerden her hangi bir kar amacı gütmezler. Aynı zamanda melek yatırımcılardan alınan destekler geri ödemesizdir. Günümüzde yurt dışında aktif olarak Melek Yatırımcı rolünü üstlenen şirketler, Türkiye’de yatırımcılara destek vermeye başlamışlardır. Yurt dışındaki pek çok Melek Yatırımcı sayesinde ülkemizde de girişimciler son yıllarda kendilerine finansal destek sağlayabilmekteler.

Melek Yatırımcı Nasıl Olunur?

Amerika Birleşik Devletlerinde 300 bin civarında Melek Yatırımcı bulunmaktadır. Bu sayı Avrupa’da ise 75 bin dolaylarındadır.

Melek Yatırımcılar, finansman sahibi olarak da görülmektedir. Kendisine ait olan finansmanı girişimciye danışmanlık hizmeti olarak da verebilmektedir. Melek Yatırımcıların destek verdiği işler genellikle 500 bin dolar üst sınırına kadar finansman ihtiyacı duyan işler olmakta. Alt sınır ise değişkenlik göstermekle beraber genelde 10 bin dolar.

Melek Yatırımcı Bul

Günümüzde melek yatırımcı bulmak çok kolay. Ülkemizde de pek çok sertifikalı Melek Yatırımcı bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri; Ali Sabancı, Atilla Kurama, Ali Pandır, Ayhan Dayoğlu, Babür Çelebi, Cem Soysal, Davut Doğan, Dursun Akbulut, Emre Kurttepeli, Fatih İşbecer olarak gösterilebilir.

Girişimcilik fikirlerine güvenen kişiler Melek Yatırımcılarla bağlantı kurarak işleri ile ilgili yeterli finansman desteğini sağlayabilirler.