Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Kostüm tasarımı, tiyatro, bale, opera, sinema, televizyon, reklam, gösteri, festival ve tören tarzı etkinliklerde rol alan kişileri, oynadıkları ya da aldıkları rollere göre giyecekleri giysileri ayarlayan-tasarlayan kişilerdir. Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak oldukça yaygın ve emek, yetenek isteyen bir iştir. Çünkü aklınıza gelebilecek birçok etkinlik ya da etkinliğin yanı sıra izlediğimiz film, dizilerde ki birçok rollerdeki kişilerin giysilerinden kostüm tasarımcısı sorumludur.

Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak, diğer tekstil meslekleri olan modacı, stilist gibi mesleklerden biraz farklı bir alanla ilgilenmektedirler. Kostüm tasarımının, oluşturulacak ortama uygun olması gerekir, kostümü giyecek kişinin canlandırdığı ya da yaptığı görevi yansıtması gerekir. Bu bir tiyatro sahnesinde canlandırılan evsiz bir insanın kostümü olabileceği gibi bir anasınıfı okulunun etkinliğinde canlandırılacak bir çilek kostümü de olabilir.

Kostüm Tasarımcısı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için elbette bir, tasarımcı olmanız gerekmektedir. Tasarımcı derken, giysi dikecek birçok bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Kostüm tasarımı yaparak para kazanabilmek için bu konuda bir deneyim ya da bilgiye sahipseniz, bu alanda kolaylıkla iş bulma imkanınız vardır. Peki illa okulunu mu okumak gerekir derseniz, birçok meslek grubunda da olduğu gibi okullu ve alaylı olarak mesleğin bütün bilgisine sahip olabilirsiniz. Üniversitelerin Güzel Sanatlar Bölümünde de Kostüm tasarımı eğitimi alabileceğiniz gibi diploma istemiyorum diyerek yetiştirilmek üzere de bu işe başlayabilirsiniz.

Kostüm Tasarımcısı Hangi Alanlarda İş Bulabilir?

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için, birçok yol mevcuttur. Siz nasıl bir çalışma şekli istiyorsanız ona uygun hareket edebilirsiniz. Mesela bir özel şirket ya da kamu kurumunda kostüm tasarımı yaparak para kazanabilir ya da evde kendiniz tasarlayarak bir şirket ya da herhangi ilgili yerle anlaşıp, kostüm tasarımı yaparak para kazanabilirsiniz.