İkinci El Eşyalarınızı Satarak Para Kazanmak
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Sermaye yatırımı gerektirmeyen, zaman almayan, kolaylıkla yapılabilen bir gelir kaynağı mı arıyorsunuz? Bu, ikinci el eşyalarınızı satarak para kazanmak olabilir. Türkiye’de dünyada oldukça yaygın olan bir iştir; ikinci el eşya satmak. Hatta bunun için açılmış, ikinci el eşya ve kıyafetler üzerine küçük butikler bile bulunmaktadır. İnternet ortamının gelişmesi ve mobil uygulamaların da artması ile birlikte bu sektör, online ortamda da alış ve satış işlemlerinin yapılmasına olanak sağlamıştır.

Günümüzde, ücretsiz olarak akıllı telefonlara ve mobil cihazlara yüklenen çeşitli ikinci el alım satım uygulamaları bulunmaktadır. Bunların kimisi sadece giyim üzerine ve kimisi genel kapsamlı olarak içinde her şeyin bulunabildiği uygulamalardır.

İkinci El Eşya Satılan Mobil Uygulamalar

İkinci el eşya alıp satmak eskiden, şehirlerde kurulan bitpazarlarında mümkün olmaktaydı. Daha sonra, eskilerin tekrar moda olması ile bir vintage kültürü ortaya çıktı ve bu vintage modası, ikinci el eşya satılan dükkanlarının açılmasını sağladı. Bununla birlikte, internetin gelişmesi ile birlikte bu işletmeler internet ortamına kaydı ve alım satımlar internet üzerinde gerçekleşmeye başladı. Ayrıca insanların, kendi kıyafetlerini ve kullanmadığı eşyalarını değerlendirmek amacı ile ne yapabileceği sorusu bu platformlar ile cevaplanmış oldu.

İnsanlar, günümüzde yoğun olarak kullanmadıkları eşyalarının görsellerini çeşitli uygulamalara yükleyerek ülke çapında satışa sunabilmektedir. Dolayısı ile bu, sermayesiz bir kazancı beraberinde getirmektedir. Bunun için ülkemizde yaygın olarak kullanılan internet siteleri ve mobil uygulamalar ise şunlardır:

  • Letgo
  • Dolap.com ve mobil uygulaması
  • Sahibinden.com ve mobil uygulaması
  • Zebramo
  • TheGardrobe
  • Sliprest
  • Dekopasaj

Bu internet siteleri ve mobil uygulamaları üzerinden alışveriş gerçekleştirilmektedir. Mobil uygulamaları kullanarak komisyon bedelsiz satışlara imkan verilmektedir fakat bazen sahibinden.com gibi üyelik gerektirebilen sitelerde ilan vermek için ön ödeme yapılması gibi durumlar da vardır.