Google Haritalar’da yer ekleme, bir yer nasıl eklenir?
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

İnternetin yaygınlaşmasından sonra büyük şirketler sanal ortamda da tanıtımlarını yapmak için website ile google haritalar servisinden yararlanmaktadırlar. Bizler Google Haritalar’da yer ekleme, bir yer nasıl eklenir? başlıklı makalemizde bir şirketin google haritalar servisine nasıl işyerinin adresini ekleyeceğini anlatacağız. Böylece makalemiz sayesinde google haritalara iş adresimi nasıl eklerim? sorusuna da cevap bulmuş olacaksınız

Google Haritalar’da yer ekleme, bir yer nasıl eklenir?

İş yeriniz veya kendi mağazanızdan sanal ortamdan da müşteri kazanmak istiyorsanız Google Haritalar servisi bunun için sizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu servis sayesinde işyerinizin adresini öğrenmek isteyen müşterileriniz kolayca size ulaşabilir veya sizden aldıkları hizmeti oylayıp yorumlayarak iş yerinizin reklamını yapabilirler.

Google Haritalar servisine iş yerinizin adresini eklemek için o iş yerinin sahibi olmanıza gerek yok. Tüm bu işleri iş yeri size ait olmasa bile yapabilirsiniz. Tabi bu da pek sağlıklı olmadığı için google günden güne yeni özellikler geliştirmektedir. En son yaptıkları güncelleme ile iş yeri sahiplerine birer onay kodu getireceklerini açıklamışlardı böylece haritalar servisine eklenen iş yerlerinin daha sağlık ve güvenilir olması amaçlanmıştır.

Google Haritalar Servisine İş Yeri Adresi Nasıl Eklenilir?

Google haritalar servisine iş yerinizin adresini eklemeniz çok basit! Bunun için öncellikle google mail hesabınız varsa hesabınıza giriş yapmanız eğer yoksa da bir google hesabı açmanız gerekmektedir. Google hesabı açmak için Google hesabı oluştur bağlantısına tıklayarak google hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra Google’nin İşletme adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için de tarayıcınızdan https://www.google.com/business/ yazıp enter tuşuna basarak giriş yapabilirsiniz. Bussines hesabınıza giriş yaptıktan sonra artık sizde Google Haritalara bir adres ekleyebileceksiniz. Bunun için de öncellikle “Google’a taşının” kısma tıklamanız gerekmektedir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Google Haritalara adres eklemek için ikinci aşamaya geçebiliriz.

İkinci aşamada ise Haritalara ekleyeceğiniz iş yerinizin adresini belirtmeniz gerekmektedir. Eğer adresi bulmakta zorlanıyorsanız bunun için de il, ilçe, mahalle adreslerini sırasyıla girip enter tuşuna basınız. Daha sonra çıkan ekranda kendi iş yerinizi arayıp bulduğunuz adrese ekleyebilirsiniz.

Adres bilgilerini girdikten sonra haritalardan psta kodu, şirket ismi ve kategori ayarlarını da düzenledikten sonra hedefteki mekanı seçme işlemini yapmanız istenilecektir. Bunu da yaptıktan sonra Google Haritalar servisine iş yerinizin adresini eklemiş olacaksınız.