Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları
Osman Akbaş
5 dakika okuma süresi

Zararlı besin maddeleri üzerine yapmış olduğumuz içeriklerimizde bugün Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları başlığı ile sizlerleyiz. Bu başlığımızda fındık ezmesinin içindeki katkı maddeleri, fındık ezmesi sağlıklı mıdır, fındık ezmesinin yapılışı gibi bir çok konuya değineceğiz.

Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

Uyarı kelimesi Gıda alerjileri insanların %5 ila %10’unu etkiler. Yer fıstığı (fasulye ve bezelye gibi baklagiller) ve ceviz ve badem gibi ağaç yemişleri yaygın tetikleyicilerdir. Şiddetli bir alerjiniz varsa, fındıklara değen bir şey bile şişme, kusma ve ishale neden olabilir. Hatta boğazınızı alevlendirebilir ve nefes almayı veya konuşmayı zorlaştırabilir. Bu, anafilaktik şok adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Bu belirtileri görürseniz 911’i arayın.

Ağırlık Kontrolü

Fındıkların çok fazla yağı olduğu doğrudur, ancak bu onlardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Yüksek protein ve lif, tok ve enerjik hissetmenizi sağlar. Bu, daha az kalori almanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Ve fındık, dinlenirken bile vücudunuzun daha fazla enerji yakmasına yardımcı olabilir. Diyet yapıyorsanız, fındık yerseniz buna bağlı kalmanız daha olasıdır. Sadece aşırıya kaçmayın.

Fındık Ezmesinde Yağ Oranı

Kabuklu yemişlerdeki yağın çoğu doymamıştır, bu sizin için etteki doymuş yağdan veya birçok işlenmiş gıdadaki trans yağdan daha iyidir. Kan şekerinizi ve onu düzenleyen hormon olan insülini stabilize etmenize yardımcı olabilir.

Besinlerle Paketlenmiş

Sizin için iyi olan sadece yüksek protein, lif ve sağlıklı yağlar değildir. Kuruyemişlerde ayrıca E ve B6 Vitaminleri, folik asit, niasin, magnezyum, çinko, bakır ve potasyum gibi birçok başka besin bulunur. Sadece fındık ezmesi, fıstık veya başka markanızdaki malzemeleri izleyin. Bazıları, yarardan çok zarar verebilecek tuz, şeker, koruyucu maddeler ve sağlıksız yağlar ekledi.

Antioksidanlar Bol

Bunlar selenyum ve manganez gibi mineralleri, C ve E vitaminlerini, ayrıca flavonoidleri, fenolleri, polifenolleri ve diğer maddeleri içerir. Hücrelerinizi korumaya yardımcı olmak için bir ekip olarak çalışırlar. Ve fındık onlarla yüklenir. Bu, daha fazla fındık ve fıstık ezmesi yiyen insanların daha sağlıklı kalplere sahip olmasının bir nedeni olabilir. Hatta kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilirler.

Kolesterolü Kontrol Altında Tutun

Çok fazla kolesterol olması atardamarlarınızı sertleştirebilir ve felç ve kalp hastalığına yol açabilir. Badem, ceviz ve diğer ağaç kuruyemişleri çok yükseldiğinde onu düşürüyor gibi görünüyor. Vücudunuz kolesterolünüzün çoğunu yapar, ancak bir kısmını yediğiniz yiyeceklerden alırsınız. Neyse ki, fındıklarda çok az şey var veya hiç yok.

Tip 2 Diyabetin Önlenmesi ve Kontrolü

Bu kısmen, kilo alımının yanı sıra kanınızdaki hastalığa yol açabilecek yüksek şeker (glikoz) ve yağ (lipid) seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduklarındandır. Ayrıca kan damarlarınızın (endotel) astarını esnek ve sağlıklı tutabilir, bu da diyabetle bağlantılı kalp problemlerini önler.