Fidye Virüsü ile Hacklenmenin Çözümü
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan en büyük hacker vakarlarından biri de fidye hacklemesidir. Bu hacklenme olayında hacker olan kişi kurbanın bilgisayarına girerek dosyalarını şifreler ve beli bir ücret verilmediği takdirde dosyalarının silinmesiyle kendisini tehdit eder. Bizler de Fidye Virüsü ile Hacklenmenin Çözümü başlıklı makalemizde sıklıkla karşılaşılan fidye virüsü 2020 hack olayına karşı çözüm üretmek için fidye hacklenme çözümünü sizlere sunmaktayız.

Fidye virüsü ile hacklenen bilgisayarın dosyalarını kurtarmak için herhangi bir çözüm bulunmasa da bir kullanıcımızın yapmış olduğu bir yöntem kendisi için çözüm olmuştur. Bizler de bu yöntemi sizlerle paylaşarak sizi fidye virüsü hacklenmesine karşı kurtarmaya çalışacağız. Bilindiği üzere fidye virüsü kullanıcıların karşılaştıkları en zorlu hack vakalarından biridir. Bazı kişilerin dosyaları hayati önem taşıdığı için silinen dosyalar hem maddi hem de manevi olarak kişiye büyük bir kayıp olarak yansımaktadır. Bu kaybın önüne geçmek için şu yöntem denenebilir.

Fidye Virüsü ile Hacklenmenin Çözümü
Fidye Virüsü ile Hacklenmenin Çözümü

Fidye Virüsü ile Hacklenmenin Çözümü

Fidye virüsünden nasıl kurtulabilirim? Bu sorunun cevabı aslında çok zor. Zira bu virüs ile karşılaşan kişiler genellikle hackere para kaptırıp çözüm bulmuşlardır. Fakat bir kullanıcımız hackerlere para kaptırmadan fidye virüsünün çözümünü bulmuştur. Fidye virüsünün çözümünü şu şekilde uygulayabilirsiniz;

Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanan kullanıcımız bilgisayara format cd’si takarak format esnasında iken henüz formatı başlatmadan önce C ile D klasörlerine erişerek bu klasörlerdeki dosyaları bilgisayara taktığı flash disk sayesinde depolamıştır. Yani C ve D klasörlerindeki dosyalarını flash diske taşıyarak dosyalarını kurtarmaya çalışmış daha sonra da bilgisayara format atarak çözümü bulmuştur. Flash Diski farklı bilgisayara taktığında dosyalarının eksiksiz şekilde açıldığını görmüştür. Her ne kadar bu yöntem arkadaş için olumlu sonuç vermiş olsa bile herkes için olumlu şekilde sonuçlanacağı söylenilemez. Yine de dosyalardan ümidini kesen kişiler son olarak bu çözümü deneyebilirler.