Elun Musk’un Yatırımları
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

Bazı insanlar, çizgi roman simgesi Tony Stark’ın gerçek hayat versiyonu olarak SpaceX ve Tesla, Inc.’in (TSLA) kurucusu ve CEO’su Elon Musk’a atıfta bulunuyor. Güney Afrika’da doğan Kanada-Amerikan Musk, ayrıca PayPal’ın kurucu ortağıydı. Daha fütüristik bir dünya yaratma konusundaki en büyük hayal gücü ve girişimci dürtüsü ile tanınır.

Elun Musk’un Yatırımları

Genç Musk hakkında kısaca anlatılan bir hikaye, 12 yaşındayken işleyen bir video oyunu için kod yazması ve inşa etmesiydi. Oyunun “Blastar” ın 500 dolara satıldığı bildirildi. Erken bile olsa, Musk bir girişimcinin bütün kazancına sahipti.

Musk’un babası bir mühendisdi ve annesi Güney Afrika’da bir diyetisyen idi. Her iki ebeveyn de oğlunun teknolojiye yönelik tutkunu küçük yaşta kabul etmiş ve tutkusunu sürdürmeye teşvik etmiştir. Musk, 10 yaşındayken ilk bilgisayarını aldı ve kendi kendini programlama dersleri verdi.

Musk 1988’de liseden mezun oldu ve Güney Afrika’nın zorunlu askerlik hizmetine katılmak yerine Kuzey Amerika’ya taşınmayı seçti. Musk, hamlesinden bahsetti, “Bence Güney Afrika harika bir ülke, ancak en ileri noktaya yakın olmak istiyorsanız – özellikle teknolojide – Kuzey Amerika’ya geldiniz.”

Penn’deki Wharton İşletme Okulu’na katılmadan önce Ontario’daki Kraliçe Üniversitesi’ne taşındı. İktisat lisans derecesini aldıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde yüksek enerjili bir fizik lisansüstü programına kabul edildi. Sadece iki gün sonra, Musk okulu bıraktı ve akademik bir girişim yerine girişimci bir yol izlemeye karar verdi.

Başarı hikayesi
Stanford’dan ayrıldıktan hemen sonra Musk, kardeşi Kimbal ile bir araya geldi ve Zip2 adında bir bilişim şirketi kurdu. Musk ilk iki yılı bir eziyet olarak nitelendiriyor, ancak sonunda yerel ve ulusal gazeteler müşterilere ek hizmetler sunmak için Zip2’yi kullanmaya başladı.

1999’da arama motoru AltaVista, Zip2’yi 307 milyon dolar karşılığında satın aldı. 2000 yılının Mart ayında Musk, daha sonra PayPal olan X.com’da Peter Thiel ve Max Levchin ile çalışıyordu. Musk, 2001 yılında PayPal başkan ve CEO’su seçildi.

Bir yıl sonra, eBay PayPal’ı 1,5 milyar dolara satın aldı (Musk’un payı kabaca 180 milyon dolardı). Musk, sonunda gerçek tutkusuna odaklanmak için yeterli sermayeye sahip olduğuna inanıyordu: uzay mühendisliği. PayPal, Musk’un İnternet işlerine girme konusundaki son büyük girişimi olacaktır.

Musk, 2004 yılında Tesla Motors’ta mühendis Martin Eberhard ve Marc Tarpenning ile güçlerini birleştirdi. İlk elektrikli otomobil olan Tesla Roadster’ın tasarımına katıldı. Tesla o zamandan beri, 2018’de Tüketici Raporları sıralamasında en yüksek sıradaki Amerikan otomobil markası olmak için GM ve Ford’u yenerek dünyanın en popüler ve en çok rağbet gören otomobil markalarından biri haline geldi.

Musk ayrıca, roketler tasarlamak ve askeri görevler yürütmek için NASA ve Hava Kuvvetleri ile işbirliği yapan birkaç yüksek profilli sözleşmeye imza atmış olan SpaceX ile son sınırına olan tutkusunu da aldı. Musk, 2025 yılına kadar Mars’a bir astronot gönderme misyonunda işbirliği yapmayı düşünüyor.