Detoks Nedir? Detoks Nasıl Yapılır?
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Hastalıklardan korunmak amaçlı sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin ilk tercihleri detoks olarak adlandırdığımız sağlıklı yaşam modelidir. Bizler Detoks Nedir? Detoks Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde detoks kelimesinin anlamını yazmakla beraber sağlıklı şekilde detoks nasıl yapılır hakkında bilgiler vereceğiz. Bilindiği üzere detoks arınma anlamına da gelmektedir.

Detoks Nedir?

Detoksun tanımını yapmak gerekirse detoks bir yaşam biçimidir. Yanlış beslenmeyle beraber insan vücudunun hastalıklarla karşılaşmaması için vücuda detoks işlemi yapılmaktadır. Detoks bir nevi vücudu temizleme işlemi görmektedir. Programlı şekilde yapılacak olan beslenme sayesinde Detoks vücuttaki zararlı gereksinimleri dışa atarak sağlıklı bir beslenme ile vücudu sağlıklı bir bünye haline getirir.

Detoksun iyi yapılmasıyla vücut sağlıklı hale gelmeye çalışırken aynı şekilde yanlış bir detoks tedavisi ile vücut tümden bozulabilir ve daha ağır hastalıklarla karşı karşıya gelinebilir. Bu nedenle detoks yapmadan önce iyi bir araştırma yapılmalı ve sağlıklı bir detoks programı yapılmalıdır. Peki sağlıklı bir detoks nasıl yapılır?

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks programı yapan kişiler birçok diyet programını uygulamaktadırlar. Bunlardan en çok kullanılanları arasında sıvı ve katı diyeti uygulanmaktadır. Sıvı diyeti ile katı diyeti dışında bu ikisinin karışımı olan diyetlerde bulunmaktadır. Sağlıklı bir detoks için antioksidan açısından zengin taze besinlerin kullanılmasında fayda vardır. Vücudu zararlı toksinlerden koruyacak olan bu sebze ve meyvelerdir. Bu nedenle iyi bir detoks için de iyi sebze ve meyveler seçilmelidir. Detoks diyetlerinde genellikle ağırlıklı olarak yeşil sebzeler ile şeker seviyesi düşük olan meyveler tercih edilmektedir.