Bir web sitesi nasıl çalışır? Web sitelerin özellikleri nedir?
Osman Akbaş
2 dakika okuma süresi

İnternetin hayatımıza girmesinden sonra websiteleri hızlı bir değişime girmişlerdir. Özellikle son dönemlerde çeşitli websiteleri büyük ilgiyle takip edilmektedirler. Bizler Bir web sitesi nasıl çalışır? Web sitelerin özellikleri nedir? balıklı makalemizde websitesi nasıl yapılır? Websitesi için gerekli olan işlemler nelerdir? veya Websitesi kurarken nelere dikkat edilir gibi birçok konuya değineceğiz.

Bir web sitesi nasıl çalışır? Web sitelerin özellikleri nedir?

Websiteleri son dönemde internetin yaygınlaşmasından ötürü haber ve sosyal medya ile beraber özellikle iş alanında da kullanılmaya başlamıştır. Örneğin günümüzde büyük firmaların tümünde websitesi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca websitesi olan şirketler diğerlerine göre daha çok kurumsal bir hava oluşturmaktadırlar. Şimdi websitesi kurulurken nelere dikkat edilmeli? sorusundan başlayarak bir websitenin kurulumunu anlatmaya başlayalım.

Websiteleri host ve domain dediğimiz iki ana özellikten oluşmaktadır. Domain sitenin ismini kapsamaktadır yani site adınızın olduğu kısma domain denilmektedir. Host ise bir websitenin hafızası demektir. Sitedeki tüm değişikler ve veriler host dediğimiz alanda depolanmaktadır. Host ve domaini ayarladıktan sonra geriye tema ve içerik kısmı kalıyor. Bir websitenin temasını da ayarladığımızda sitemiz aktif olarak kullanıma hazır hale gelecektir. Tabi açacağınız websitesi hangi kategoriyi kapsıyorsa o kategoriye uygun tema bulmanız daha faydalı olacaktır. Örneğin İnşaar firmasına ait bir siteye blog teması kurmak çok saçma olacaktır. Bu nedenle inşaat işi yapan bir firmanın da inşaat teması üzerinden kurulumunun yapılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Bir web sitesi nasıl açılır?

Sitenin temasını ayarladıktan sonra siteyi kendinize göre uygun bir hale getirip kategoriler oluşturduktan sonra hizmetlerinizi artık sitenizde yayınlayabilirsiniz. Ayrıca sitenizin google de öne çıkması için de seo dediğimiz bir hizmet bulunmaktadır. Seo yardımıyla sitenizi googleda öne çıkarıp müşterilerinize daha kolay erişebilirsiniz. Seo websiteleri için gerekli bir işlem değildir, fakat hizmet sağlayan çoğu website sahipleri daha çok kazanıp internet üzerinden işler kazanmak için seo hizmetini de daha sonra ücretli şekilde almaktadırlar. İyi bir seo hizmetiyle siteniz google da birinci sıralara çıktığında böylece bir hizmet satışı yapıp müşteriler de kazanmış olacaksınız. Bu yazımızda websitesi nasıl açılır? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Yeni yazılarımızda buluşmak üzere bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.