Bill Gates’in Yatırım Hikayesi
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Bill Gates, Amerikalı bir girişimci, programcı, yatırımcı ve hayırseverdir. O ve Paul Allen, dünyanın 1 numaralı yazılım şirketi olan Microsoft’u kurdu. 2015 yılında gelirleri 110,4 milyar dolardı. Bill Gates, kısa sürede net değeri 100,6 milyar dolar olan dünyadaki en zengin ikinci adamı oldu. Ocak 2000’e kadar Microsoft’un CEO’su olmuş, şu anda CEO Satya Nadella’nın Teknoloji Danışmanı. Zamanının çoğunu Bill & Melinda Gates Vakfı’na yoğunlaştırıyor, bu yüzden Microsoft’ta daha az talepkar bir rol üstlendi, böylece hayırseverliğe daha fazla odaklanabilir.

Bill Gates’in Yatırım Hikayesi

Bill Gates, 28 Ekim 1955’te Seattle, Washington’da doğdu. Babası William H. Gates Sr ve annesi Mary Maxwell Gates. Bir büyük kız kardeşi Kristi Gates ve bir küçük kız kardeşi Libby Gates vardır. 13 yaşındayken Lakeside School’da özel bir hazırlık okuluna kaydoldu. Bu okuldayken, BASIC’te General Electric sistemini programlamaya ilgi duyuyordu ve dersinden ilgisini çekmek için mazeret görüyordu.

İlk bilgisayar programını General Electric makinesine kurdu. Gates okulda Paul Allen ile bir araya geldi ve Computer Center Corporation’a ait PDP-10 sistemindeki hataları bulmak için birlikte çalıştılar. Gates, Paul ve diğer iki öğrenci, bilgisayar zamanları ve telif ücretleri karşılığında Bilgi Bilimleri için bir bordro programı yazdılar. Bundan sonra, okula programlama becerilerinin tam olarak farkında olma yolunda ilerleyerek, öğrencileri sınıfta programlamak için bir program yarattı.

17 yaşındayken Paul ve Paul, 8008 işlemciye dayalı trafik sayaçları yapmak için Traf-O-Data adında bir girişim başlattılar. Gates, 1973’te Lakeside Okulu’ndan mezun oldu ve Ulusal Başarı Hakemi olarak, SAT’da 1600 üzerinden 1590’a ulaştı. 1973 sonbaharında Harvard Koleji’ne girdi ve burada Steve Ballmer ile tanıştı. Gates’in Harvard’da bir çalışma planı yoktu, ancak bilgisayarları kullanarak çok zaman harcadı. 1974’te Honeywell’de Paul Allen’a katıldı. 1975’te Intel’in 8080 işlemcisine dayanan MITS Altair 8800 piyasaya sürüldü. Bill ve Paul bunu kendi yazılım şirketlerini kurmaları için bir fırsat olarak görüyorlardı.