Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabiliyor?
Osman Akbaş
1 dakika okuma süresi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun meclis grup toplantısında yaptığı değerlendirme sonucunda binlerce kişinin merakla beklediği bedelli askerlik müjdesi verildi. Başbakan Davutoğlu “TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak, dün Bakanlar Kurulumuzda 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan Vatandaşlarımızın, askerlik yükümlülüğüne sahip vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklardır” dedi. Bu müjdeli haberin ardından vatandaşlar internet üzerinden yaş hesaplaması yapmaya ve yaşlarını büyütmenin yollarını aramaya başladı.

Açıklıyoruz! Bedelli Askerlikten Hangi Yaştakiler Yararlanacak?

Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı açıklamanın ardından merakla beklenen konu ise hangi yılda doğanların bedelli askerlikten yararlanacağı oldu.  Değerl okuyucular, en geç 31 Aralık 1987 doğumlu olan vatandaşlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. Yani 1 Ocak 1988 ve sonraki zamanlarda doğanlar bedelli askerlikten yararlanamayacaklar.

Yaş Büyütülerek Bedelli Askerlikten Yararlanılamayacak!

Bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında mahkeme kararıyla yaş büyütülerek bedelli askerlikten yararlanmak mümkün olmayacak. Düzenlemeye göre mevcut yaşını mahkeme kararı ile 28’e çıkaran kişiler bedelli yasasından yararlanamayacaklar.

Bedelli Askerlikte Taksit Olacak Mı?

Bedelli yasası kapsamında şu an için 18.000 Tl nakit ödeme planı mevcut. Açıklamada bedelli askerlikten yaklaşık olarak 700 bin vatandaşın yararlanması öngörülüyor. Şu an için düzenlemede herhangi bir taksit uygulaması ise mevcut değil.

Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Bedelli askerlik başvuruları 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle başlayacak.

Bedelli Parası Nereye Harcanacak?

Başbakan, yaptığı konuşmada biriken taleplerin bedelli yasası ile karşılanacağını, gelen paraların ise savunma sanayii fonuna aktarılacak, dedi. Kısaca askeri teknolojik altyapının geliştirilmesi ve kaynak yaratılması amacıyla gelen para TSK’ya gelir olarak verilecek.

bedelli-askerlik

2 Yorum

%d blogcu bunu beğendi: